2004. március 4. csütörtök 15:37Vatikán: A 2004-es év az utolsó állomás a 2005-ben, Kölnben tartandó XX. ifjúsági világnap megünneplése előtt – írja üzenetében a szentatya, és már most arra szólítja fel a fiatalokat, hogy fokozzák lelki előkészületüket, mélyítsék el az idei világnap témáját, amely a következő, János evangéliumából vett idézet: „Látni szeretnénk Jézust”. Néhány „görög” ezzel a kérdéssel fordult egy nap az apostolokhoz. Tudni akarták, kicsoda Jézus. A kíváncsiság és az az előérzet vezette őket, hogy Jézusnál választ találnak alapvető kérdéseikre, ezért tudni akarták, hogy ki is volt ő valójában és honnan jött.
A pápa üzenetében arra buzdítja a fiatalokat, hogy kövessék e „görögök” példáját, akik Fülöptől ezt kérték. A fiatalok érdeklődését ne csak az értelem kíváncsisága vezérelje, hanem mindenekelőtt az a benső igény, hogy választ találjanak életük értelmének kérdésére. Mint egykor a gazdag ifjú, aki azt kérdezte Jézustól: „Mit kell tennem, hogy üdvözüljek?” Az evangélista szavai szerint Jézus, amikor ránézett erre a fiatalra, megszerette. Aki előítéletektől mentesen, szabad szívvel közeledik Jézushoz, könnyen elérhet a hithez, hiszen Jézus már előbb látta és megszerette. Az emberi méltóság legmélyebb szempontja éppen ebben áll, hogy az ember kommunikálhat Istennel. Minden ember szívében él a vágy, hogy meglássa Istent. „Kedves fiatalok, hagyjátok, hogy Jézus a szemetekbe nézzen, hogy így is nőjön bennetek a vágy a fény meglátására” – írja a szentatya, majd felteszi a kérdést: „Akarjátok ti is ennek a tekintetnek a szépségét látni? Ne válaszoljatok túl gyorsan. Mindenekelőtt teremtsetek magatokban csendet, engedjétek felmerülni szívetekben az Isten meglátása utáni vágyat. Ne feledjétek, hogy a kereszténység nem tan, hanem Istennel való találkozás. Igyekezzetek ezt minden módon lehetővé tenni. Keressétek azt a test szemeivel saját életetek és mások életének eseményeiben, valamint a lélek szemeivel az imádságon és az elmélkedéseken keresztül.”
A pápa figyelmeztet: a Jézus meglátására irányuló vágyat nem lehet elnyomni, de sajnos el lehet torzítani. Az igazságot kereső görögök nem találhattak volna rá Krisztusra, hogyha szabad akaratban gyökerező tettük nem ölt konkrét formát ebben a világos elhatározásban: „Látni szeretnénk Jézust”. Valóban szabadnak lenni azt jelenti, hogy megvan az erő azt a személyt választani, akiért teremtettünk, és elfogadni az ő uralmát életünk fölött. Ahogyan ezt Szent Ágoston írja Vallomásaiban: „Magadnak teremtettél minket, és nyugtalan a mi szívünk, amíg meg nem nyugszik benned, Istenünk”. Legyetek kitartók ebben a keresésben, mert teljes önmegvalósulásotok és örömötök a tét. Ha megtanuljátok felfedezni Jézust az Eucharisztiában, akkor meglátjátok őt majd embertestvéreitekben, különösképpen a legszegényebbekben is – írja a szentatya. Így megértitek azt a nyelvet, amelyet Jézus beszél: az önátadás és az élet feláldozásáig menő szeretet nyelvét. Így megszabadultok az önző, narcisztikus szeretettől, és megnyílva a másik ember felé, eljuttok az érzelmi szeretettől a hatékony szeretetig. Jézus ilyen lángoló szeretettel és belső szabadsággal tanít minket arra, hogyan lássuk meg őt a másik emberben. Ezen az úton Boldog Kalkuttai Teréz anya kiemelkedő példa, akinek „névjegykártyáján” ez állt: „A csönd gyümölcse az ima, az ima gyümölcse a hit, a hit gyümölcse a szeretet, a szeretet gyümölcse a szolgálat, a szolgálat gyümölcse a béke”. Üzenetében a szentatya leszögezi: ez a Jézussal való találkozáshoz vezető útvonal, de arról sem szabad megfeledkezni, hogy Krisztussal az egyházban való jelenléte révén is találkozni lehet, őt itt is fel kell ismerni.
„Nem szabad meglepődnötök, hogyha utatokon a kereszttel is találkoztok – Jézus maga mondta: a búzaszemnek a földbe hullva el kell halnia, hogy bő gyümölcsöt hozzon. A szeretet végül mindig erősebb a halálnál. A kereszt nem a gyengeség, hanem a szeretet jele, amely által elnyerhetjük az üdvösséget. Ezért is bíztam az 1984-es Szentév végén a fiatalokra azt a nagy fakeresztet, amely azóta a világ számos országát bejárta már” – emlékeztetett II. János Pál pápa. Ezen esemény 20. évfordulóján a kereszt Berlinből egész Németországon át Kölnbe fog majd vándorolni, ahol a következő évben lesz az ifjúsági világtalálkozó. Felidézve akkori szavait a szentatya újból a fiatalok felé fordul: „Vigyétek el a keresztet a világba, mint az Úrjézus szeretetének jelét, és hirdessétek, hogy csak a meghalt és feltámadt Krisztusban van üdvösség és megváltás!”
Kortársaitok azt várják tőletek, hogy annak tanúi legyetek, akivel találkoztatok, s aki éltet benneteket. A hétköznapokban legyetek az Evangélium hirdetői, mint Fülöp és András, akik elevezették a görögöket Jézushoz: Isten felhasználja az emberi barátságot, hogy a szíveket az isteni szeretet forrásához vezesse. Érezzétek az evangelizálás felelősségét – írta még a szentatya, végül pedig a Szűzanya oltalmába ajánlotta a fiatalokat, aki szüntelenül Fia arca szemlélésének szentelte magát, majd apostoli áldását adta rájuk.
VR/MK